Dugulást számtalan dolog okozhat. Duguláselhárításnál leggyakrabban ételmaradékok, zsiradékok, tisztálkodószerek, hajszálak és más egyéb természetes szennyeződések összetömörödött, letapadt masszájával szoktunk találkozni. Nem egyedi azonban, hogy valamilyen idegen tárgy kerül a rendszerbe - esetleg építési törmelék vagy például macskaalom.
A legfontosabb minden esetben a megelőzésre törekedni. Néhány következetesen betartott mozdulattal a legtöbb dugulás elhárítható. Érdemes például szűrőket használni, mosogatás, mosakodás után mindig kitisztítani a lefolyónyílást. Fontos ügyelni rá, hogy a lehető legkevesebb szennyeződés kerüljön a lefolyóba. Kiváltképp mosogatásnál, hacsak nincs konyhamalac, minden esetleges ételmaradék, az utolsó szem rizsig kerüljön inkább a szemetesbe.
Ha a rendszer kiépítéséről van szó, javasolt törekedni az egyszerűségre. Ha az optimális dőlésszög mellett minél kevesebb az elágazás, a könyök, a hajlat, annál kevesebb az esély rá, hogy duguláselhárításra lesz szükség.
A duguláselhárítás szükségességének mindig vannak előjelei. A legenyhébb esetekben kissé lassabban folyik le a víz, a lefolyó jellegzetes kuruttyoló hangot hallat. Komolyabb problémáknál teljesen elzárul a lefolyó vagy szélsőséges esetben akár visszafolyik a rendszerből a szennyvíz.
Bármelyik fázisában is van a dugulás, azt javasolt minél előbb megszüntetni. Idővel a megtapadt szennyeződésre újabb és újabb törmelékek fognak tapadni és akár hosszú métereken keresztül is kialakulhat a probléma. Házi praktikákkal az enyhe dugulások orvosolhatóak, azonban fontos körültekintőnek lenni, vannak ugyanis olyan csövek, amelyek érzékenyebbek (például zuhanytálca) és kíméletesebb eljárást igényelnek. (Egy kissé vadabb pumpálásnál a flexibilis csövek kiszakadhatnak a helyükről.)